Serwis nart biegowych Wrocław

Filtruj wg

Marka

Marka

Forma aktywności

Forma aktywności

W strefie odbiciowej

W strefie odbiciowej

Zainstalowana płyta

Zainstalowana płyta

Cena

Cena

  • 199,00 zł - 1 249,00 zł

dla początkujących

Narty biegowe dla początkujących to nasz wybór biegówek i śladówek, których cechy szczególnie sprzyjają nauce i pierwszym doświadczeniom z biegówkami. To także narty, które są łatwiejsze w użytkowaniu przez osoby o mniejszym doświadczeniu i z niedostatkami techniki biegowej. Narty biegowe dla początkujących to zawsze biegówki klasy turystycznej lub rekreacyjnej, nigdy sportowej lub wyczynowej.

dla początkujących

Mamy tu 9 produktów.

Pokazuję 1-9 z 9 produkt(ów)

Aktywne filtry

Narty biegowe Brados LS Sport Jr Step

Cena 199,00 zł
Długość: 150cm 160cm 170cm

Narty biegowe do techniki klasycznej w sportowym stylu stworzone z myślą o młodych adeptach narciarstwa biegowego, którzy poruszają się na nartach w celach rekreacji.

Narty biegowe Brados XT Tour Step Classic

Cena 399,00 zł
Długość: 185cm 195cm 205cm

Łatwe w użytkowaniu narty biegowo-śladowe do techniki klasycznej dla osób okazjonalnie biegających na nartach w celach rekreacji i utrzymania dobrej formy. Model polecany także dla początkujących.

Narty biegowe Rossignol XT Venture Waxless IFP

Cena 599,00 zł
Długość: 191cm 176cm 186cm 196cm 201cm...

Typowe biegówki do techniki klasycznej do poruszania się po przygotowanych trasach w celach turystyki i rekreacji. Dobry wybór dla osób szukających stabilnych i markowych nart w przystępnej cenie.

Narty biegowe Rossignol X-Tour Escape R-Skin

Cena 699,00 zł
Długość: 191cm 196cm 201cm 206cm

Narty biegowe do techniki klasycznej o nieco większej szerokości niż typowe biegówki dla lepszej stabilności, wyposażone w fokę w strefie odbiciowej. Doskonałe do turystyki i rekreacji na przygotowanych trasach narciarskich, jak też incydentalnie poza nimi.

Narty biegowe Rossignol Evo OT 60 Positrack

Cena 899,00 zł
Długość: 165cm 175cm 185cm

Szersze narty biegowe, nazywane też śladówkami, doskonałe dla osób, które chciałyby przemieszczać się na nartach techniką klasyczną na nieprzygotowanych maszynowo trasach, w tym po lasach, łąkach, wałach, ale chciałyby się też zmieścić w torach (rynnach) na ubitych trasach. 

Narty biegowe Peltonen...
  • Nowy

Narty biegowe Peltonen G-Grip Facile

Cena 939,00 zł
Długość: 185cm 205cm

Narty biegowe do techniki klasycznej ze ślizgami w technologi Nanogrip. Model jako jeden z niewielu na rynku nie wymaga smarowania ani na poślizg, ani na odbicie. Polecane wszystkim, którzy marzą o bezobsługowych nartach, które wybaczają błędy w technice biegu.

Narty Rossignol Evo XC 55 R-Skin

Cena 1 050,00 zł
Długość: 165cm 175cm 185cm 195cm

Szersze narty śladowe dla osób poszukujących stabilnych i stosunkowo krótkich nart na przygotowane trasy, jak też do wędrówek poza nimi w umiarkowanie trudnych warunkach. Wyposażone we wkładki moherowe (zwane też skinami, czy fokami).

Narty biegowe Peltonen...
  • Nowy

Narty biegowe Peltonen G-Grip Fuse

Cena 1 140,00 zł
Długość: 160cm 170cm 180cm

Narty biegowe fińskiego producenta do techniki klasycznej ze ślizgami w technologi Nanogrip. Model jako jeden z niewielu na rynku nie wymaga smarowania ani na poślizg, ani na odbicie. Narty pozwalają na sprawne poruszanie się po śniegu przy minimalnych umiejętnościach technicznych. Polecane...

Narty biegowe Peltonen...
  • Nowy

Narty biegowe Peltonen G-Grip Cruiser

Cena 1 249,00 zł
Długość: 170cm

Uniwersalne narty biegowe, nazywane też śladowymi, do poruszania się techniką klasyczną na trasach przygotowanych maszynowo i poza nimi. Wyposażone w ślizgi w technologi Nanogrip. Model nie wymaga smarowania ani na poślizg, ani na odbicie. Narty pozwalają na sprawne poruszanie się po śniegu...

Przygodę z nartami biegowymi warto rozpoczynać wybierając sprzęt, który nie utrudnia, a raczej pomaga przy pierwszych wyjściach na narty. Sprzęt z grupy nart biegowych dla początkujących dobrze sprawdzi się nie tylko w wypadku stawiających pierwsze kroki. Tego typu narty polecane są też wszystkim, którzy korzystają z biegówek głównie w celu turystyki narciarskiej przy spokojnej intensywności. Narty biegowe dla początkujących powinny spełnić też wymagania narciarzy o nawet wieloletniej praktyce, lecz każdej zimy korzystających z nich sporadycznie. 

Jak dobrać narty biegowe dla początkujących?

Opisane tu kryteria dotyczą tylko nart biegowych do techniki klasycznej. Zdecydowana większość narciarzy rozpoczynająca przygodę z biegówkami pierwsze doświadczenia zdobywa stylem klasycznym. Naukę techniki łyżwowej podejmują z reguły osoby, które mają już pewną praktykę na nartach. Często mają też większe oczekiwania odnośnie uzyskiwanych prędkości, a to możliwe jest tylko na nartach klasy sportowej lub wyczynowej. Dlatego praktycznie nikt nie produkuje nart biegowych do stylu łyżwowego z grupy turystycznej. 

Główne kryteria dobierania nart dla początkujących i dla osób o małych doświadczeniach są niezmienne. Długość nart biegowych należy dobrać z tabeli producenta dla wagi ciała użytkownika. Jeżeli dla konkretnej długości podany jest zakres wagi, należy poszukiwać rozmiaru, dla którego masa narciarza mieści się w okolicach końca zakresu wagi.

Przykład: wybrany model nart biegowych o długości 201 cm przeznaczony jest dla osób o wadze od 65 do 80 kg. To oznacza, że taką długość biegówek może wybrać osoba początkująca lub o niewielkich umiejętnościach narciarskich o wadze brutto 75-78 kg. Należy pamiętać, aby dodać też wagę wszelkiego wyposażenia, jak buty, odzież, kije i wszystkiego, co nosimy na sobie. To również stanowi obciążenie dla nart. 

Niektóre cechy nart biegowych lub nart śladowych ułatwią pierwsze kroki na biegówkach. Sprawią także, że osoby o mniejszym doświadczeniu narciarskim i z możliwymi niedostatkami techniki będą mogły cieszyć się aktywnością na nartach biegowych. Najważniejsze z nich:

Kategoria nart biegowych

Osoby początkujące powinny zdecydować się na narty turystyczne lub rekreacyjne. Należy wystrzegać się biegówek klasy sportowej, a tym bardziej wyczynowych. Klasa nart związana jest nie tylko z jakością sprzętu. Najczęściej producenci przypisują umiejętności potencjalnego użytkownika biegówek do konkretnej klasy. Przykładowo narty biegowe turystyczne, czy rekreacyjne, projektowane są z myślą o osobach o mniejszych umiejętnościach technicznych i często z bez lub z małym przygotowaniem sportowym. Nawet bardzo ambitna i wysportowana w innej dyscyplinie osoba może mieć problem, by pokonać małą górkę na teoretycznie poprawnie dobranych nartach wyczynowych, jeśli nie przeszła odpowiedniego szkolenia technicznego i nie dysponuje dłuższą praktyką na biegówkach.

Szerokość nart biegowych

Sportowe biegówki są zazwyczaj wąskie. Zapewniają mniejszą stabilność. Narty biegowe dla początkujących powinny być trochę szersze. Szersza podstawa ułatwia zachowanie równowagi. Polecamy biegówki o szerokości ok. 50 mm.

Długość nart biegowych

Niektóre modele nart biegowych mają konstrukcję umożliwiającą ich skrócenie w stosunku do standardowych, tradycyjnych biegówek. Modele krótsze są zazwyczaj droższe, niż modele podstawowe. Wynika to z konieczności zastosowania innych, bardziej kosztowych technologii, czy materiałów, które usztywnią rdzenie nart. Krótsze narty biegowe to łatwiejsze manewrowanie, spore ułatwienie przy hamowaniu, skręcaniu, wchodzeniu, czy wychodzeniu z toru. To także mniejsze siły, z którymi musi sobie poradzić staw skokowy narciarza.

Przyczepność przy odbiciu

Narty biegowe do techniki klasycznej wymagają przyczepności podczas wykonywania odbicia. Niedostatki techniki mogą powodować problemy z dociśnięciem strefy odbiciowej narty. Dlatego warto decydować się na technologie zapewniające dobrą przyczepność, nawet przy niedostatkach techniki. Najbezpieczniejsze będą narty biegowe ze ślizgami Nanogrip, które zapewnią przyczepność niezależnie od błędów techniki. Kolejny wybór to narty biegowe z fokami. Ta technologia zapewnia lepszą przyczepność od biegówek wyposażonych w łuskę. Najgorszy wybór dla osób bez doświadczeń narciarskich to narty gładkie wymagające smarowania na odbicie. To trudna umiejętność, która może dodatkowo skomplikować pierwsze doświadczenia z biegówkami.

Serwis nart biegowych

Wszystkie narty na rynku (biegowe, śladowe, backcountry, zjazdowe, ski-tourowe) wymagają smarowania na jazdę. Czynność ta jest konieczna, by ślizgi nart nie niszczały w kontakcie ze śniegiem i mogły służyć przez długie lata. Jedynym wyjątkiem są narty biegowe pokryte powłoką Naonogrip, np. Peltonen G-Grip. Polecamy narty z Nanogripem, gdyż wymagają najmniej zabiegów pielęgnacyjnych.