Smary poślizgowe

Smary do nart biegowych - smary poślizgowe, na tzw. jazdę. W tej sekcji zebraliśmy smary do nart biegowych do stosowania na gorąco - parafiny / woski - jak też do stosowania na zimno. Znajdziesz tu także smary do nart biegowych z łuską.

Smary poślizgowe

Mamy tu 18 produktów.

Pokazuję 1-12 z 18 produkt(ów)

Aktywne filtry

Smar IKA ekspresowy w paście 60 ml

Cena 33,00 zł

Smar poślizgowy w formie pasty w tubce dla osób poszukujących smarów łatwych w stosowaniu i na zimno. Nadaje się też do konserwacji łuski w nartach do techniki klasycznej.

Smar IKA ekspresowy w płynie Fast 100 ml

Cena 33,00 zł

Smar poślizgowy w płynie dla osób poszukujących smarów łatwych w stosowaniu i na zimno. Dobrze nadaje się też jako smar do nart biegowych z łuską.

Parafina IKA Hydrocarbon -20/-10 330g
  • Obecnie brak w magazynie

Parafina IKA Hydrocarbon -20/-10 niebieski 330g

Cena 49,00 zł

Wysokiej jakości smar poślizgowy przeznaczony na śniegi suche, starte i zmrożone. Dla osób poszukujacych miękkiej parafiny do konserwacji i bieżącego serwisowania nart.

Parafina IKA Hydrocarbon -10/0 czerwony 330g

Cena 49,00 zł

Wysokiej jakości smar poślizgowy przeznaczony na śniegi średnio mokrych i suche. Dla osób poszukujacych miękkiej parafiny do konserwacji i bieżącego serwisowania nart.

Parafina IKA Hydrcarbon -7/+7 330g
  • Obecnie brak w magazynie

Parafina IKA Hydrocarbon -7/+7 żółty 330g

Cena 49,00 zł

Wysokiej jakości smar przeznaczony na śniegi mokre w warunkach wysokiej wilgotności. Dla osób poszukujacych miękkiej parafiny do konserwacji i bieżącego serwisowania nart.

Płynna parafina SKIGO FFT Violet -1/-12°C

Cena 79,00 zł

Płynna parafina Skigo FFT (Fluor Free Training) wolna od fluoru, charakteryzująca się dobrymi właściwościami jezdnymi i wytrzymałością, zapewniająca bardzo wydajny poślizg. Smar szczególnie dobrze radzi sobie na starych i agresywnych śniegach, polecany dla temperatur powietrza od -1°C do...

Parafina IKA Fluorocarbon...
  • Nowy

Parafina IKA Fluorocarbon MIX -10/-5 150 g

Cena 109,00 zł

Zawodniczy smar poślizgowy na treningi i zawody, poprawiający poślizg narty na śniegach suchych, starych, sztucznych w warunkach małej wilgotności.

Parafina IKA Fluorocarbon...
  • Nowy
  • Obecnie brak w magazynie

Parafina IKA Fluorocarbon MIX -7/+7 150 g

Cena 109,00 zł

Zawodniczy smar poślizgowy na treningi i zawody, poprawiający poślizg narty na śniegach mokrych, starych, sztucznych w warunkach wysokiej wilgotności.

Smar SKIGO Eco Glide Nature Universal -10/+5°C

Cena 109,00 zł

Smar ekspresowy w płynie do pielęgnacji ślizgu i zwiększenia zdolności jezdnych nart, do stosowania na wszystkich rodzajach śniegu w zakresie temperatur od -10°C do +5°C. Smar bezpieczny dla środowiska, będący doskonałym wyborem dla osób, które zwracają uwagę, by nie szkodzić naturze.

Parafina IKA molibden -10/-5 150g

Cena 125,00 zł

Smar poślizgowy z dodatkiem molibdenu do stosowania na sztucznych lub brudnych mokrych śniegach jako  podkład lub główny smar jezdny.

Parafina IKA molibden -5/0 150g
  • Obecnie brak w magazynie

Parafina IKA molibden -5/0 150g

Cena 125,00 zł

Smar poślizgowy z dodatkiem molibdenu do stosowania na sztucznych lub brudnych mokrych śniegach jako podkład lub główny smar jezdny.

Parafina IKA LF -15/-10 150g
  • -25,00 zł
-25,00 zł

Parafina IKA LF -15/-10 niebieski 150g

Cena detaliczna 125,00 zł Cena 100,00 zł

Zawodniczy smar poślizgowy o małej zawartości fluoru na treningi i zawody, poprawiający poślizg narty na śniegach zlodowaciałych i zmrożonych przy niskiej wilgotności.

Smary do nart biegowych

Czy narty trzeba smarować? Wszystkie narty biegowe, narty śladowe i narty backcountry na rynku wymagają smarowania na tzw. jazdę. Nie dotyczy to tylko nart ze ślizgami pokrytymi substancją Nanogrip, one nie wymagają smarowania. Tradycyjnie zbudowane narty zawsze potrzebują, by je regularnie smarować.

Smarowanie nart, a ściślej części ich ślizgu uczestniczących w jeździe, jest niezbędne przede wszystkim dla zachowania dobrej kondycji ślizgów. Ślizgi nart biegowych, które nie są smarowane, wysychają, degradują się, zamykają pory, ulegają nieodwracalnym zmianom, w skrócie: niszczeją.

Na rynku dostępne są smary do nart biegowych, których zadaniem jest utrzymanie ślizgów w dobrej kondycji, jak też smary przyspieszające jazdę.

Czym smarować narty?

Gdy mówimy o smarowaniu nart biegowych na tzw. poślizg - smarami poślizgowymi - najlepszą metodą jest smarowanie na gorąco. Proces ten wykorzystuje specjalnie opracowane parafiny. Można tę czynność powierzyć wyspecjalizowanym serwisom narciarskim. Można też wykonywać we własnym zakresie. Smarowanie nart w domu parafinami na gorąco jest możliwe i dostępne dla każdego narciarza. Wymaga zaopatrzenia się nie tylko w odpowiednie parafiny, lecz także narzędzia do smarowania nart.

Producenci smarów narciarskich oferują także smary do stosowania na zimno. Po części mogą one zastąpić parafiny nakładane na gorąco. Smary do nart biegowych w płynie stosuje się na części ślizgów uczestniczące w jeździe, należy je też nakładać na łuskę.

Jak często smarować narty biegowe?

Producenci nart biegowych podają, że narty należy smarować przed każdym użyciem. Najbardziej skuteczne smarowanie nart biegowych odbywa się na gorąco. Rozgrzana parafina wnika głęboko w ślizg narty, co więcej przy wychładzaniu się i tężeniu wiąże brud, który jest usuwany w dalszym procesie smarowania nart. Regularnie smarowane narty biegowe na gorąco mogą przejechać po śniegu od 50 km do 70 km.

Osoby, które nie mogą smarować nart biegowych na gorąco, powinny korzystać ze środków do smarowania nart na zimno. Nie zastąpią one w pełni procesu smarowania roztopionymi parafinami. Przede wszystkim nie czyszczą ślizgów nart. Jednak w pewnym stopniu nasączają ślizgi parafiną zwartą w paście, czy płynie. W zależności od jakości smaru na zimno utrzymują się w ślizgu przez dystans od 5 km do nawet 30 km.