Serwis nart biegowych Wrocław

Filtruj wg

Marka

Marka

Forma aktywności

Forma aktywności

W strefie odbiciowej

W strefie odbiciowej

Zainstalowana płyta

Zainstalowana płyta

Cena

Cena

  • 189,00 zł - 1 249,00 zł

do techniki klasycznej

W tej sekcji znajdziesz narty biegowe do techniki klasycznej. To najpopularniejszy sposób poruszania się na nartach biegowych. Ruchy ciała podczas biegu stylem klasycznym są podobne do naturalnego ruchu człowieka. Narty prowadzone są równolegle do siebie, a podczas charakterystycznego kroku z odbicia, zwanym też naprzemianstronnym, naprzemiennie pracują nogi i ręce narciarza.

do techniki klasycznej

Mamy tu 16 produktów.

Pokazuję 1-12 z 16 produkt(ów)

Aktywne filtry

Narty biegowe STC Kid Panda

Cena 189,00 zł
Długość: 120cm 130cm 140cm

Narty biegowe do techniki klasycznej w sportowym stylu stworzone z myślą o młodych adeptach narciarstwa biegowego.

Narty biegowe Brados LS Sport Jr Step

Cena 199,00 zł
Długość: 150cm 160cm 170cm

Narty biegowe do techniki klasycznej w sportowym stylu stworzone z myślą o młodych adeptach narciarstwa biegowego, którzy poruszają się na nartach w celach rekreacji.

Narty biegowe Brados XT...
  • -40%
-40%

Narty biegowe Brados XT Tour Step Classic

Cena detaliczna 399,00 zł Cena 239,40 zł
Długość: 185cm 195cm 205cm

Łatwe w użytkowaniu narty biegowo-śladowe do techniki klasycznej dla osób okazjonalnie biegających na nartach w celach rekreacji i utrzymania dobrej formy. Model polecany także dla początkujących.

Narty biegowe Rossignol XT...
  • -25%
-25%

Narty biegowe Rossignol XT Venture Waxless IFP

Cena detaliczna 599,00 zł Cena 449,25 zł
Długość: 191cm 176cm 186cm 196cm 201cm...

Typowe biegówki do techniki klasycznej do poruszania się po przygotowanych trasach w celach turystyki i rekreacji. Dobry wybór dla osób szukających stabilnych i markowych nart w przystępnej cenie.

Narty biegowe Rossignol...
  • -25%
-25%

Narty biegowe Rossignol X-Tour Escape R-Skin

Cena detaliczna 699,00 zł Cena 524,25 zł
Długość: 191cm 196cm 201cm 206cm

Narty biegowe do techniki klasycznej o nieco większej szerokości niż typowe biegówki dla lepszej stabilności, wyposażone w fokę w strefie odbiciowej. Doskonałe do turystyki i rekreacji na przygotowanych trasach narciarskich, jak też incydentalnie poza nimi.

Narty biegowe Peltonen...
  • -30%
-30%

Narty biegowe Peltonen SkinTrack Classic NIS

Cena detaliczna 999,00 zł Cena 699,30 zł
Długość: 174cm 181cm 188cm 195cm 202cm...

Wysokiej jakości narty do techniki klasycznej przeznaczone dla osób biegających w celach rekreacji sportowej oraz utrzymania dobrej formy i sylwetki, które chcą cieszyć się przyjemnością biegania na nartach bez konieczności smarowania ich na odbicie.

Narty biegowe Rossignol Evo...
  • -22%
-22%

Narty biegowe Rossignol Evo OT 60 Positrack

Cena detaliczna 899,00 zł Cena 701,22 zł
Długość: 165cm 175cm 185cm

Szersze narty biegowe, nazywane też śladówkami, doskonałe dla osób, które chciałyby przemieszczać się na nartach techniką klasyczną na nieprzygotowanych maszynowo trasach, w tym po lasach, łąkach, wałach, ale chciałyby się też zmieścić w torach (rynnach) na ubitych trasach. 

Narty biegowe Peltonen...
  • -25%
  • Nowy
-25%

Narty biegowe Peltonen G-Grip Facile

Cena detaliczna 939,00 zł Cena 704,25 zł
Długość: 185cm 205cm

Narty biegowe do techniki klasycznej ze ślizgami w technologi Nanogrip. Model jako jeden z niewielu na rynku nie wymaga smarowania ani na poślizg, ani na odbicie. Polecane wszystkim, którzy marzą o bezobsługowych nartach, które wybaczają błędy w technice biegu.

Narty Rossignol Evo XC 55...
  • -30%
-30%

Narty Rossignol Evo XC 55 R-Skin

Cena detaliczna 1 050,00 zł Cena 735,00 zł
Długość: 165cm 175cm 185cm 195cm

Szersze narty śladowe dla osób poszukujących stabilnych i stosunkowo krótkich nart na przygotowane trasy, jak też do wędrówek poza nimi w umiarkowanie trudnych warunkach. Wyposażone we wkładki moherowe (zwane też skinami, czy fokami).

Narty Rossignol Evo OT 65...
  • -25%
-25%

Narty Rossignol Evo OT 65 Positrack

Cena detaliczna 1 030,00 zł Cena 772,50 zł
Długość: 165cm 175cm 195cm

Szersze narty wypełniające lukę pomiędzy nartami śladowymi, a backcountry, wyposażone w stalowe krawędzie, łuskę w strefie odbiciowej. Idealne dla osób, które lubią zimowe wycieczki poza przygotowanymi trasami. 

Narty biegowe Peltonen...
  • -30%
  • Nowy
-30%

Narty biegowe Peltonen G-Grip Fuse

Cena detaliczna 1 140,00 zł Cena 798,00 zł
Długość: 160cm 170cm 180cm

Narty biegowe fińskiego producenta do techniki klasycznej ze ślizgami w technologi Nanogrip. Model jako jeden z niewielu na rynku nie wymaga smarowania ani na poślizg, ani na odbicie. Narty pozwalają na sprawne poruszanie się po śniegu przy minimalnych umiejętnościach technicznych. Polecane...

Narty biegowe Rossignol...
  • -25%
-25%

Narty biegowe Rossignol Delta Sport R-Skin IFP

Cena detaliczna 1 149,00 zł Cena 861,75 zł
Długość: 184cm 189cm 196cm 201cm 206cm

Sportowe narty do techniki klasycznej wyposażone w fokę (skin) w strefie odbiciowej zaprojektowane dla wymagających narciarzy. Narty doskonale nadają się na treningi, a osobom, które nie lubią smarować nart na trzymanie, posłużą z powodzeniem podczas masowych biegów narciarskich.

Narty biegowe do stylu klasycznego przy odbiciu (przeniesieniu ciężaru ciała w całości na nartę) powinny zatrzymać się i pozwolić na wykonanie odbicia - przesunięcia się do przodu. To zadanie realizowane jest przy pomocy różnych rozwiązań technicznych stosowanych w nartach. 

Narty biegowe z łuską - mają wyciętą lub wprasowana strukturę w ślizgu narty biegowej przypominającą rybią łuskę. Zaletą tego rozwiązania jest trwałość mechaniczna. Cena nart biegowych z łuską z reguły jest niższa niż podobnych modeli wyposażonych w inne rozwiązania zapewniające odbicie. To z powodu niższych kosztów produkcji.

Do wad należą: duże spowalnianie ślizgu, nieprzyjemny odgłos wydawany podczas jazdy, problemy z funkcjonowaniem na mocno ubitych i zlodowaciałych śniegach.

Narty biegowe z foką - zwaną też skinem, czy moherem, mają przypominającą futro tekstylną "łatę" wklejoną w otwór w ślizgu znajdujący się w strefie odbiciowej narty. Mnogość pozytywnych cech fok sprawia, że aktualnie większość nart biegowych do stylu klasycznego w ofercie producentów biegówek wykorzystuje tę technologię. Niezależnie, czy narty biegowe przeznaczone są do turystyki, rekreacji sportowej, jak też treningu sportowego. To rozwiązanie można spotkać także w biegówkach wyczynowych.

Wśród zalet możemy wymienić: małe opory podczas jazdy (foka mniej hamuje niż łuska podczas ślizgu narty), dobre trzymanie w większości warunków, ciche sunięcie po śniegu. Wady to: wyższa cena nart biegowych w stosunku do nart z łuską i konieczność wymiany fok co jakiś czas. Producenci podają przebiegi 1-2 tys. km. Przeczytaj szczegółowe informacje o nartach biegowych z foką przygotowane przez naszych ekspertów.

Narty biegowe z Nanogrip - wprowadzają rewolucyjne podejście w konstruowaniu nart biegowych. Specjalna powłoka pokrywa ślizg. Często całą jego długość. Narty biegowe z Nanogrip jadą gdy trzeba i zatrzymują się przy odbiciu. W tym wypadku chemiczne oddziaływanie zastępuje mechaniczną funkcję łuski, czy foki. To rozwiązanie ma sporo zalet: biegówki mogą być znacznie krótsze, niż konstruowane tradycyjnie, narty są praktycznie bezobsługowe, nie trzeba ich smarować na jazdę i trzymanie. Wadą jest niższa prędkość jazdy (ok. 7% w stosunku do tradycyjnego ślizgu) i wyższa cena nart biegowych. Powłoka Nanogrip zużywa się. W powszechnej opinii starcza na około 4-5 tys. km. Zapoznaj się z wyczerpującymi informacjami o nartach biegowych z Nanogrip.

Narty biegowe do techniki klasycznej gładkie - wymagają użycia smarów odbiciowych. Przy tym rozwiązaniu za oparcie i "przyklejenie" się narty do śniegu na czas odbicia odpowiadają specjalne smary aplikowane na ślizgu w strefie odbiciowej narty. W skrócie pod stopą narciarza i obszarem kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów przed stopą. Ze względu na trudną sztukę dobierania i aplikacji smarów z tego typu nart biegowych korzystają zazwyczaj zaawansowani narciarze. Powszechnie wykorzystywane są też do rywalizacji sportowej na wszystkich szczeblach współzawodnictwa.

Do zalet należą (pod warunkiem właściwego dobrania smaru do warunków): największa szybkość jady w porównaniu do wymienionych wyżej rozwiązań i dobre trzymanie przy odbiciu. Wad jest sporo. Do największych należą: trudność dobrania odpowiedniego smaru, czas i praca konieczne do nasmarowania nart i wyczyszczenia smarów odbiciowych po użyciu, wydatki na smary.

Jak dobrać narty biegowe do techniki klasycznej?

Aktualnie przy dobieraniu nart biegowych należy kierować się przede wszystkim wagą i umiejętnościami narciarza. W wypadku tradycyjnie skonstruowanych biegówek pod uwagę należy też wziąć wzrost i charakter tras, na których mają być wykorzystywane narty. Inne kryteria decydują o wyborze nart biegowych z technologią Nanogrip.

Jak dobrać narty biegowe do wagi?

Masa ciała użytkownika w połączeniu z jego umiejętnościami i przygotowaniem fizycznym to najważniejsze kryteria przy dobieraniu nart biegowych. Obecnie każdy producent biegówek publikuje tabele wagowe dla oferowanych modeli. Im dłuższe narty biegowe, tym sztywniejsze, a przez to odpowiednie dla cięższych osób.

Dlaczego narty biegowe powinny być odpowiednie dla wagi użytkownika?

Przy biegu stylem klasycznym w trakcie wykonania odbicia narta musi się zatrzymać i umożliwić przejście, przeniesienie ciężaru na drugą nartę. Jeśli ta funkcja szwankuje, np. z powodu zbyt sztywnych nart, braku umiejętności technicznych, czy choćby złego dobrania smaru odbiciowego, nie ma mowy o przemieszczeniu się narciarza. W skrajnych wypadkach nie ruszy się z miejsca, gdyż narty będą ślizgać się do tyłu.

Po przeniesieniu ciężaru ciała na nartę i wykonaniu odbicia środkowa część ślizgu narty powinna na krótko zetknąć się ze śniegiem. W tym czasie łuska, foka, czy smar odbiciowy opierają się na podłożu. Wytwarzają tarcie uniemożliwiające cofnięcie się narty. W pozostałych momentach biegu, czyli poza krótkim czasem odbicia, część dobiciowa ślizgu powinna jechać wypiętrzona nad śniegiem, a tarcie w tej części nie powinno występować.

Dociśnięcie części odbiciowej ślizgu narty biegowej wymaga siły. Jedną z jej składowych jest siła grawitacji. Im narciarz jest cięższy, tym ta siła będzie większa. Druga składowa to siła wykonania odbicia ("kopnięcia" wykonanego w kierunku podłoża).

Jeżeli narty biegowe są nieodpowiednio dobrane do wagi, to nie mogą działać właściwie. Narty zbyt sztywne w stosunku do masy ciała użytkownika utrudniają lub uniemożliwiają dociśnięcie strefy odbicia ślizgu do podłoża. Przy nartach zbyt miękkich użytkownik swoją masą ciała niepotrzebnie dociska część odbiciową ślizgu w czasie, gdy ta powinna być wypiętrzona. Np. w trakcie zjeżdżania. To powoduje niepotrzebne hamowanie i zużywanie się łuski, foki, czy smaru.

Dlatego przy dobieraniu nart biegowych do techniki klasycznej pierwszą wartością, którą należy sprawdzić, jest przedział wagowy, dla danego modelu nart. On wyznaczy nam odpowiednią długość biegówek.  

Dlaczego umiejętności i poziom sportowy wpływają na dobór nart biegowych?

Jak można przeczytać wyżej, na siłę odbicia składa się grawitacja i siła dociśnięcia narty kończyną do podłoża. Oznacza to, że dwie osoby o podobnej wadze mogą w rzeczywistości dysponować inną siłą odbicia. Mniejszą w wypadku narciarza mającego niedostatki techniki i siły specjalistycznej - np. osoby początkującej. Większą u narciarza z doskonałą techniką i wytrenowaną siłą - np. zawodnika wyczynowego.

Dlatego przy dobieraniu nart biegowych należy uwzględnić także poziom zaawansowania. W tabelach wagowych dla każdej z długości nart można odczytać przedziały masy ciała użytkownika. Przykładowo dla modelu X i długości 201 cm odczytamy, że narty są odpowiednie dla osób o wadze od 70 kg do 82 kg. W tym wypadku biegówki będą odpowiednie dla osoby zaawansowanej o wadze około 70 kg i początkującej, w gorszej kondycji fizycznej o wadze około 80 kg.

Uwaga! Przy wyznaczaniu wagi ciała należy wziąć pod uwagę, że wartość ta wraz z ekwipunkiem będzie większa. Odzież, buty, pas biodrowy z napojem, to wszystko razem daje dodatkowych kilka kilogramów.

Dlaczego wzrost ma znaczenie przy dobieraniu nart biegowych?

Wybierając odpowiednią długość biegówek kierujemy się przede wszystkim masą ciała i umiejętnościami, co opisano powyżej. Można też wziąć pod uwagę wzrost narciarza. Ten parametr będzie szczególnie istotny dla osób, których masa ciała odstaje od przeciętnej.

Wytrawni narciarze biegowi poradzą sobie z nartami dłuższymi od wzrostu o 30 cm lub nawet więcej. Mniej zaawansowani będą bardziej zadowoleni z biegówek dłuższych od wysokości narciarza o 10 - 20 cm. Osoby cięższe dobierając narty biegowe na podstawie wagi mogą być zmuszone do wybrania egzemplarzy bardzo długich. Przykładowo narciarz mierzący 170 cm z wagą 85 kg wybierając ekonomiczne biegówki zmuszony jest wybrać o długości np. 206 cm. To o ponad 35 cm więcej niż wzrost, co zwłaszcza osobom nieobytym z nartami biegowymi może utrudniać korzystanie z nich.

Niektóre modele nart biegowych mają usztywnioną konstrukcję. Dzięki temu krótsze wersje mogą dobrze funkcjonować pod osobami cięższymi. W ten sposób można dobrać narty biegowe krótsze o 10 cm, a nawet więcej, w stosunku do modeli o prostej budowie.

Jak dobrać narty biegowe Nanogrip?

Powyższych zaleceń nie stosuje się do nart biegowych, których ślizgi pokryte są powłoką Nanogrip. Zasada działania tej technologii jest inna, niż w wypadku tradycyjnie budowanych biegówek i śladówek. Narty biegowe Nanogrip (np. modele Peltonen G-Grip) dobieramy w pierwszej kolejności do wzrostu, a informacja o wadze ciała narciarza ma jedynie pomocnicze znaczenie.

Powłoka Nanogrip, która zazwyczaj pokrywa ślizg na całej jego długości, zapewnia funkcję zatrzymania narty przy tzw. odbiciu. Nie ma konieczności prawidłowego dociśnięcia części odbiciowej narty biegowej. Tu na jazdę i trzymanie pracuje cały ślizg. A rdzenie biegówek są mniej sztywne w porównaniu do tradycyjnie funkcjonujących nart.

Narty należy wybrać zgodnie z zaleceniami producenta, które publikujemy w opisie każdego modelu. W zależności od konstrukcji nart, mogą one być nawet krótsze od wzrostu użytkownika. Dzięki temu są łatwiejsze w manewrowaniu.

Warto zwrócić też uwagę na wagę użytkownika. Jeśli narciarz jest znacznie cięższy, niż przeciętna dla danego wzrostu, może wybrać narty krótsze, przez co zapewniające lepszą nośność. Będzie to miało znaczenie w warunkach, gdy podłoże jest miękkie. Przez co narty mogą mieć tendencję do zapadania się. Dłuższe narty zmniejszają nacisk jednostkowy.