Aby uzyskać bezpłatną wysyłkę, zrób jeszcze zakupy za 500,00 zł .
narty biegowe z łuską
Narty biegowe Peltonen Delta Step Junior
Narty biegowe do techniki klasycznej w sportowym stylu. Wyposażone w łuskę w strefie odbiciowej. Stworzone z myślą o młodzieży, która porusza się na nartach biegowych w celach rekreacji.
Narty biegowe STC Kid Panda
Narty biegowe do techniki klasycznej w sportowym stylu stworzone z myślą o młodych adeptach narciarstwa biegowego.
Narty biegowe Brados LS Sport Jr Step
Narty biegowe do techniki klasycznej w sportowym stylu stworzone z myślą o młodych adeptach narciarstwa biegowego, którzy poruszają się na nartach w celach rekreacji.
Zestaw nart biegowych dla małych dzieci - STC...
Kompletny zestaw nart biegowych dla małych entuzjastów biegówek. Doskonałe dla najmłodszych, którzy chcą mieć prawdziwe biegówki, tak jak ich rodzice, czy idole.
Narty biegowe Brados XT Tour Step Classic
Łatwe w użytkowaniu narty biegowo-śladowe do techniki klasycznej dla osób okazjonalnie biegających na nartach w celach rekreacji i utrzymania dobrej formy. Model polecany także dla początkujących.
Narty biegowe Rossignol XT Venture Waxless IFP
Typowe biegówki do techniki klasycznej do poruszania się po przygotowanych trasach w celach turystyki i rekreacji. Dobry wybór dla osób szukających stabilnych i markowych nart w przystępnej cenie.
Narty biegowe Peltonen Astra Touring Step
Krótsze i szersze narty biegowe fińskiej firmy Peltonen. Wyposażone w łuskę w strefie odbicia. Świetne dla początkujących, a także wszystkich, którzy chcą mieć uniwersalne, łatwe w użyciu biegówki na trasy przygotowane i poza nimi.
Narty biegowe Rossignol Evo OT 60 Positrack
Szersze narty biegowe, nazywane też śladówkami, doskonałe dla osób, które chciałyby przemieszczać się na nartach techniką klasyczną na nieprzygotowanych maszynowo trasach, w tym po lasach, łąkach, wałach, ale chciałyby się też zmieścić w torach (rynnach) na ubitych trasach.
Narty biegowe z łuską przez lata były najchętniej poszukiwaną wersją biegówek przez narciarzy rekreacyjnych i turystycznych. Specjalna struktura w części odbiciowej ślizgu narty, wycięta lub prasowana w procesie produkcji, przypomina wyglądem rybią łuskę. Ten mechaniczny wzór zastępuje z powodzeniem smar odbiciowy, którego dobranie dla różnych rodzajów śniegu, czy temperatury, może sprawiać problemy nawet doświadczonym biegaczom.
Narty biegowe z łuską umożliwiają wykonanie odbicia przy krokach klasycznych. W momencie dociśnięcia ślizgu narty pod stopą do podłoża łuska "wgryza" się w śnieg, jej ząbki zaczepiają się, a narciarz może przesuwać się naprzód.
W ostatnich latach łuska coraz częściej wypierana jest przez foki (skiny, mohery). Te pod wieloma względami przewyższają łuskę czyniąc narty szybszymi, cichszymi i umożliwiających odbicie także przy twardych warunkach śniegowych. Narty biegowe z łuską mają jednak swoje zalety wciąż doceniane przez narciarzy.
Łuska w nartach biegowych jest trwała
Łuska w nartach biegowych to najbardziej trwałe rozwiązanie. Foki są znacznie delikatniejsze. Przy gorszych warunkach, gdy np. z podłoża mogą wystawać patyki, czy gałęzie krzaków, foka może stracić część owłosienia. W skrajnych warunkach może zostać wyrwana z narty. Foki w nartach biegowych naturalnie się zużywają, nawet przy korzystaniu z nich tylko w dobrych warunkach i na czystym śniegu.
Łuska nie wyłysieje, ani nie zużyje się tak szybko jak wkładki moherowe. Przy ekstremalnie złych warunkach co najwyżej porysuje się, ale wciąż będzie pełnić swoją funkcję. Dlatego to rozwiązanie wciąż stosowane jest przez producentów w nartach biegowych z grupy nart turystycznych, których właściciele lubią przemierzać także dzikie, nieprzygotowane maszynowo śnieżne tereny.
Narty biegowe z łuską - wady i zalety
Łuska niestety ma wady. Należą do nich:
- spore opory przy prześlizgiwaniu się narty po śniegu, np. podczas zjeżdżania z góry, czy jeździe po płaskim terenie,
- nieprzyjemne dźwięki, czasami przypominające wycie, dochodzące spod nart wyposażonych w łuskę,
- problemy z trzymaniem w twardych warunkach, zwłaszcza na lodzie, gdy ząbki łuski nie mają możliwości zaczepienia się o podłoże.
Zalety stosowania łuski w nartach biegowych:
- jest najtańsza w produkcji, co przekłada się też na niższą cenę produktu końcowego w sklepie, w skrócie - narty biegowe z łuską są zazwyczaj najtańsze,
- łuska zastępuje smar odbiciowy, co znacznie upraszcza korzystanie z nart,
- łuska to najbardziej trwałe rozwiązanie, może służyć użytkownikowi przez długie lata.
Narty biegowe z łuską - też wymagają smarowania
Łuska zastępuje smar odbiciowy. Nie zastępuje jednak smaru na jazdę. Narty biegowe z łuską wymagają smarowania części ślizgu, na których suną. Właściwe smarowanie odbywa się parafinami na gorąco. W wypadku czasowego braku możliwości zastosowania tego typu "woskowania" należy używać parafin w płynie lub paście. Uwaga: łuska także wymaga smarowania parafiną w płynie. Brak smarowania powoduje wysychanie, czego konsekwencją jest przyklejanie się śniegu do spodu narty. To zjawisko bywa tak intensywne, że czasami uniemożliwia korzystanie z nart.